To pomlad pripravljamo prvo večjo osebno razstavo mednarodno uveljavljenega slovenskega umetnika v nacionalnem muzejskem merilu. S to predstavitvijo se bo za Obalne galerije Piran izpolnil kakovosten segment pregleda sodobne fotografske produkcije tako v regionalnem, kot v širšem nacionalnem in mednarodnem prostoru.
Avtor je predstavnik generacije slovenskih ustvarjalcev, ki se je na umetniškem prizorišču uveljavila v začetku novega tisočletja. Dolga obdobja bivanja in aktivnega umetniškega delovanja na tujem so pripomogla k prepoznavnosti tega ustvarjalca v mednarodnem prostoru. Njegove fotografije so uvrščene v pomembne javne in zasebne galerijske ustanove doma in na tujem. Njegovo delo spremljajo likovni kritiki, galeristi, umetnostni zgodovinarji, kuratorji, kot so: Nora-Eugenie Gombringen, Simone Menegoi, Aurora Garcia in Maria de Corral, Guido Cecere, Valentin Sama in Riccardo Caldura. Poleg naštetih ne gre spregledati tudi zvenečih imen s področja svetovne literature, kot je Predrag Matvejević in filozofije, Massimo Cacciari.
Predstavitev likovnega opusa Primoža Bizjaka se umešča v tisti del poslanske politike javnega zavoda OGP, ki spremlja in vrednoti aktualno umetniško produkcijo primorskih avtorjev, bodisi z osebnimi, preglednimi ali retrospektivnimi razstavami. Primož Bizjak (1976, Šempeter pri Gorici) je po diplomi iz slikarstva na beneški likovni akademiji leta 2005 slikarsko platno in čopiče zamenjal za fotografski objektiv. Prve vidne mednarodne uspehe je dosegel ravno v tem mediju, najprej v italijanskem prostoru, kasneje v Španiji in nazadnje v Nemčiji.
Spremenljiva podoba naravne in urbane krajine je priljubljen motiv fotografij Primoža Bizjaka, znotraj katerega raziskuje zapuščene in s preteklostjo zaznamovane prostore, kjer najdemo edinstvene arhitekture ali podobe iz narave. To velja tudi za fotografije iz serije Alpi Apuane, ki bodo predstavljale jedro predstavitve njegove osebne razstave v Piranu. Na razstavo bo vključeno tudi delo iz zbirke OGP z naslovom Antro del Corchia, 2015, ki smo ga s pomočjo Ministrstva za kulturo leta 2023 pridobili v galerijski fond OGP.
Razstava nastaja v sodelovanju z Galerijo Gregor Podnar iz Dunaja.
Unikatni konceptualni pristop k razstavnemu projektu, ki ponuja pregled skozi obdobje umetnikovega ustvarjanja med leti 2004 in 2024, je pripravil uveljavljeni umetnik Ištvan Išt Huzjan, ki je tudi kustos razstave.
Besedilo: Mara Ambrožič Verderber, direktorica OGP
SIVI SVET JE MODER IN ZELEN
Del razstavnega besedila: Ištvan Išt Huzjan, kustos.
Izbor del za razstavo je nastal na podlagi dialoga med pesmijo Ves svet je kakor Srečka Kosovela (Integrali ‘26, Cankarjeva založba, 1967) in opusom Primoža Bizjaka iz obdobja med letoma 2004 in 2020, ki zajema serije: Benetke (Venezia) 2005–2006, Obramba Benetk (Difesa di Venezia) 2005-2008/9, Sarajevo 2004–2006, Apuanske Alpe (Alpi Apuane) 2014–2017 in Münchenski ZOO (Munich ZOO) 2017–2020.
Povod za razmislek o poetični podlagi razstave je delo Jama gore Corchia (Antro del Corchia, Monte Corchia) iz serije Apuanske Alpe (2015), ki je del zbirke galerije. Fotografija, ki prikazuje vhod v jamo enega od kamnolomov kararskega marmorja, razkrije sivino kamna in večerno svetlobo, ki osvetljuje posege človeka v goro ter nas popelje v občutenje barv sveta, ki jih z dolgimi osvetlitvami na analogni fotoaparat večjega formata lovi avtor razstave.
©photo courtesy Primož Bizjak in Gregor Podnar, Passo della Focolaccia 2017 (Prelaz Focolaccia / Focolaccia Pass), serija / seria / series Alpi Apuane (Apuanske Alpe, Apuan Alps) 2014 - 2017