Morje, sonce in veter so rodili kristale soli, ki so davno pred prihodom človeka ujeti ostajali v blatu in vdolbinah kamnov.
Prva ustna poročila o piranskih solinah segajo v davno leto 804, ko so jih omenjali poslanci Karla Velikega na srečanju v Rižani. Prvi pisni zapisi o Sečoveljskih solinah pa segajo v 13. stoletje, kjer jih najdemo v dokumentih, povezanih z Beneško republiko.
V tem času so soline že predstavljale pomemben vir soli za celotno območje severnega Jadrana.
Soline so bile prepletene s kanali za napajanje solnih polj (fondov), ki so se imenovali po solinarskih družinah in svetnikih.
Najemniki fondov so se na pomlad, ob godu sv. Jurija, z družinami preselili v svoje druge domove v soline - kamnitih hiš je bilo v sečoveljskih solinah več kot 400, par deset še v Fazanu v Luciji in v Strunjanu. S trudom in potrpežljivostjo so solinarji pobirali sol vse do goda sv. Jerneja konec avgusta, ko se je sezona zaključila.
Danes se te selitve ne dogajajo več, a njihovo zgodbo obujamo z razgibanim programom praznika, ki ohranja spomin na ta poseben življenjski ritem.
Vabljeni na delavnice, predavanja, govore in vodene oglede, ki jih za vas organiziramo v Sečoveljskih solinah in na Seči, 23. in 24. 8.
Organizatorji: Avditorij Portorož, Občina Piran, Turistično združenje Portorož, g.i.z., Okolje Piran, Piranske soline, Comunità degli Italiani Giuseppe Tartini.