Tartinijev trg 2 / Piazza Tartini 2
6330 Piran/Pirano
Podnebne spremembe so lahko posledica naravnih procesov na Zemlji, kot so oceanska kroženja, spremembe v orbiti Zemlje, spremembe sončnega sevanja, premiki tektonskih plošč, vulkanski izbruhi. Načeloma pa se izraz »podnebne spremembe« bolj osredotoča na spremembe naravnega okolja, ki jih je povzročil človek s svojim delovanjem. Prekomerni izpusti toplogrednih plinov vplivajo na segrevanje ozračja (globalno segrevanje, ozonska luknja) in povzročajo spremembe podnebja, ki se kažejo vedno bolj pogosto in intenzivno.
Agencija Republike Slovenije za okolje je objavila najbolj črn - pesimističen scenarij ocene podnebnih sprememb v Sloveniji do konca 21. stoletja. Časa za ukrepanje nam zmanjkuje. Ukrepati moramo takoj na vseh ravneh.
»V Sloveniji se je podnebje v zadnjih letih močno spremenilo. Povprečna temperatura zraka se je povišala za 2 °C, na zahodu države imamo manj padavin, manj je snega. Vedno pogosteje se srečujemo z obema hidrološkima skrajnostma, s sušami in poplavami.
Projekcije kažejo, da se bo podnebje zaradi naših dejavnosti med stoletjem še naprej spreminjalo. Vedno pogosteje se bomo soočali z daljšimi in močnejšimi vročinskimi valovi in sušami. Bolj pogoste bodo izjemno močne padavine, v zimskem času bomo imeli vedno manj snežne odeje. Kako velike bodo te spremembe konec stoletja, je odvisno tudi od naših odločitev.
Upamo, da se bomo, opremljeni s kakovostnimi podatki o podnebju, lahko hitreje in učinkoviteje odzvali na potrebe naše družbe ter prispevali k večji varnosti in blaginji ljudi, zaščiti okolja, narave in premoženja, trajnostni oskrbi z naravnimi viri ter učinkovitejšemu gospodarstvu.«