Tartinijev trg 2 / Piazza Tartini 2
6330 Piran/Pirano
Na Štajerskem dokazali, kako lahko krošnje hladijo mestna središča. Člani Civilne iniciative narava Slovenskih goric so se na vroč dan odpravili po Lenartu in na več mestih izmerili temperaturo. Kot so zapisali, so meritve izvedli v petek, 1. julija, od 12. do 14. ure. Uradna temperatura je bila takrat 31 stopinj Celzija. Ob tem so opozorili na omejitev pri merjenju. Digitalni termometer, ki so ga uporabljali, je namreč omogočal merjenje le do temperature 55 stopinj Celzija.
V nadaljevanju se lepo vidi vrednost vsakega drevesa ter na splošno vrednost prav vsakega zelenja:
Zaradi velike koncentracije stavb in cestnih površin se mesta čez dan močno segrejejo
Zgoščena pozidava in odpadna toplota, zaradi človekove dejavnosti, pri čemer izstopajo klimatske naprave in motorji z notranjim izgorevanjem, povzročata nekoliko toplejše urbano območje v primerjavi z okoliškim podeželskim območjem. Nastane tako imenovani 'učinek toplotnega otoka'.
»Drevesa prav tako regulirajo temperaturo in vlažnost zraka v mestu, čistijo zrak ter zadržujejo prašne delce, hrup, veter, padavinske vode in sončno sevanje,« pojasnjuje arboristka Tanja Grmovšek. »Ustrezno razporejena mestna drevesa v urbanem okolju lahko namreč temperaturo zraka znižajo tudi do osem stopinj Celzija.«
Sicer v tujini že dalj časa velja, da so mestna drevesa enako pomemben element kot stavbe in ostala mestna infrastruktura. Imajo namreč pa zelo veliko vlogo pri ohranjanju kakovosti življenja ljudi ter zagotavljajo številne druge pozitivne funkcije.