Tartinijev trg 2 / Piazza Tartini 2
6330 Piran/Pirano
V Umagu je potekal Dan Interreg sodelovanja, na katerem so predstavili primere projektov čezmejnega sodelovanja s področja reševanja in trajnostne mobilnosti v okviru Interreg programa Slovenija–Hrvaška, katerega cilj je dvig kakovosti življenja obeh skupnosti in ustvarjanje boljšega meddržavnega sodelovanja na vseh ravneh. Dogodka sta se udeležila tudi kohezijska ministra Slovenije in Hrvaške dr. Aleksander Jevšek in Šime Erlić.
»Bistvo Interreg programov je čezmejno sodelovanje. In pomen čezmejnega sodelovanja ter dobrih medsosedskih odnosov smo lahko videli ob nedavnih katastrofalnih poplavah, ki so prizadele Slovenijo. Zato bi se v imenu slovenske vlade in mojem imenu zahvalil hrvaški vladi in ministru Erliću za vso pomoč in izkazano solidarnost ob nedavni naravni katastrofi,« je v uvodnem nagovoru poudaril minister za kohezijo in regionalni razvoj dr. Aleksander Jevšek.
Hrvaški minister Šime Erlić je poudaril, da Interreg dokazuje, da ni meja, ko gre za skupno sodelovanje, delo na skupnih problemih med državama in enotami lokalne samouprave ter različnimi partnerskimi institucijami.
Organ upravljanja čezmejnega Interreg programa Slovenija-Hrvaška je Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj. Program je bil v obdobju 2014–2020 namenjen razvoju trajnostnega, varnega in živahnega obmejnega območja.
V luči sodelovanja in povezovanja Istre je predstavnica Urada za razvojne projekte Občine Piran Vesna Zorko predstavila projekt IstraConnect, ki ga je Občina Piran vodila v sodelovanju z Občino Izola, Gradom Buje in Gradom Umag. Namen projekta je bil okrepiti partnerstva med javnimi organi in deležniki skozi razvoj modela multimodalnega javnega potniškega prevoza za prebivalce obmejnega območja, ki je bil preizkušen z uvedbo pilotne avtobusne linije za prevoz dnevnih migrantov (šolarjev, dijakov, študentov, zaposlenih, uporabnikov zdravstvenih storitev itd.) na relaciji Umag–Buje–Kaldanija–Plovanija–Sečovlje–Lucija–Izola. Pilotna avtobusna linija je bila vzpostavljena novembra 2022 in je obratovala do junija 2023. Podatki o uporabnikih linije kažejo, da je avtobusno linijo uporabljalo v povprečju petsto potnikov na mesec, največ pa je bilo učencev in srednješolcev z območja Buj, Plovanije in Kaštela, ki se izobražujejo na območju slovenske obale.
Ob tej priložnosti je Vesna Zorko, dodala: »Veseli nas, da smo se partnerji projekta odločili, da bomo financirali nadaljevanje brezplačne avtobusne linije tudi po zaključku projekta. Ta je znova začela delovati s 1. septembrom in zagotavlja prevoz od ponedeljka do petka v času šolskih dni«.