Tartinijev trg 2 / Piazza Tartini 2
6330 Piran/Pirano
Ob bližajočem se prazniku Dneva spomina na mrtve želimo opozoriti, da velja ob spoštovanju tradicije prižiganja sveč na grobovih svojcev in prijateljev pomisliti tudi na posledice, ki jih veliko število prižganih in kasneje zavrženih nagrobnih sveč povzroča okolju.
Sveče so sestavljene iz voska (naftni derivati), plastike in kovinskih delov, ki jih je v tako velikih količinah skoraj nemogoče predelati. Ko sveče po nekaj dneh pogorijo, močno onesnažujejo in obremenjujejo naše okolje. Odpadne nagrobne sveče (kot številne druge stvari, ki jih kupujemo) same po sebi sicer niso nevaren odpadek, vendar ima lahko njihovo zbiranje, skladiščenje in obdelava škodljiv vpliv na okolje, predvsem emisije v zrak in vode, povzročanje hrupa, emisije izpušnih plinov pri transportu odpadnih nagrobnih sveč in nastajanje odpadkov.
Ravnanje s svečami v Sloveniji je urejeno tako, da skrb za predelavo zbranih sveč prevzemajo osebe, ki so sveče dale na slovenski trg (proizvajalci , uvozniki, trgovci). Končni cilj predelave sveč, ki so jih zbiralci oddali podjetju za predelavo, je pridobitev sekundarnih surovin, kot so parafin, PVC, kovine, steklo in druge vrste plastike, ki večinoma nadaljujejo svojo pot v ponovni proces novih proizvodov.
Ob tem seveda ne gre pozabiti, da noben odpadek ni dober odpadek, tudi če se ga da predelati.
Prižgimo tudi letos kakšno svečko manj. Obstaja še več možnosti, kako se spominjati svojih najdražjih.
Vir: svecamanj.si
Medobčinska uprava Istre