Strunjan, 22. marec 2024
Danes je v Strunjanu potekala Spominska slovesnost, ki jo je organizirala Občina Piran v sodelovanju z Združenjem borcev za vrednote NOB Piran ter Krajevno skupnostjo Strunjan.
Slovesnost je bila posvečena spominu na tragičen dogodek iz leta 1921, ko je bilo izgubljenih več mladih življenj. Poudarek slovesnosti je bil na pomenu ohranjanja spomina na žrtve ter na pomenu strpnosti in spoštovanja v današnjem svetu.
Na dogodku so se zbrali številni visoki gostje, med njimi podžupanja Občine Piran Manuela Rojec, slavnostni govornik Marij Čuk, podpredsednica in poslanka Državnega zbora mag. Meira Hot, dr. Matej Tašner Vatovec, podžupanja Občine Ankaran Barbara Švagelj, namestnik predsednika Krajevne skupnosti Strunjan Gianfranco Giassi, predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Piran tovariš Bojan Česnik ter namestnik poveljnika 430. mornariškega diviziona Ankaran, kapitan fregate Zdravko Aleksić.
Na komemoraciji so bili prisotni tudi predstavniki Združenja borcev za vrednote NOB Ajdovščina-Vipava, Udruga Antifašista Bujštine, ANPI/VZPI Trst, Veterani vojne za Slovenijo OOZVS Slovenska Istra, OZSČ Koper (slovenski častniki), predstavniki slovenske vojske, Zveze veteranov vojne za Slovenijo Slovenska Istra, društva TIGR, delegacija Policijskega veteranskega društva SEVER za Primorsko in Notranjsko, borcev iz Hrvaške in Italije ter praporščaki.
Slovesnost je otvorila podžupanja Občine Piran, Manuela Rojec, s čustvenimi besedami: “Sama sem odraščala v drugačnem svetu. Kot hči dveh narodnosti, v skupnosti dveh narodov, ki se spoštujeta, razumeta in živita skupno življenje. V občini sožitja, v kraju, kjer sta dva različna jezika oba naša. Zato zelo težko sprejmem dejstvo, da sovraštvo do drugih in drugačnih ali samo drugače mislečih, še vedno lahko izbruhne v vsaki skupnosti. Fašizem je bil sicer spočet v Italiji, vendar ni okužil le enega naroda. Povsod, razrasel se je povsod, kjer dobri ljudje niso pravočasno prepoznali njegove zločinske narave, in kjer se mu niso dovolj odločno postavili po robu.”
Nadaljeval je tovariš Bojan Česnik, ki nas je spomnil: “Ta torek, 19. marca, je minilo natanko 103 leta od tistega nikoli pozabljenega krvavega zločina v času vladanja fašizma, ne samo nad prebivalci Istre, tako Slovenci, Hrvati kot Italijani, temveč tudi nad otroci, ki so jim tistega lepega popoldneva prekinili igro ob progi fašistični izgredi. Iz mimo vozečega vlaka so fašisti tukaj v Strunjanu, dobrih 100 m od prireditvenega prostora, streljali na nedolžne otroke in jim v tistem spomladanskem času polnem cvetja in žvrgolenja ptic prekinili njihovo igro ob progi.”
Osrednji govornik komemoracije, Marij Čuk, pa je zaključil z ganljivimi in globokimi besedami, ki so se zarezale v srce vseh prisotnih.
Skozi bogat kulturni program, ki so ga pripravili mladi talenti iz Osnovne šole Lucija, podružnične šole Strunjan, Centra za Usposabljanje Elvire Vatovec Strunjan, Osnovne šole Sečovlje, Osnovne šole Cirila Kosmača Piran in Pihalnega orkestra Piran, je bila dana priložnost za izražanje solidarnosti in povezanosti v boju proti sovraštvu in nasilju. Program je povezovala Mojca Klarič.
Organizatorji se zahvaljujejo vsem nastopajočim, mentorjem, Pihalnemu orkestru Piran ter vsem prisotnim gostom za njihovo udeležbo in prispevek k ohranjanju spomina na pretekle generacije ter gradnji boljše prihodnosti.